Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fantastická Zvířata

9. 5. 2006

KLASIFIKACE MINISTERSTVA KOUZEL Odbor pro dohled nad kouzelnými tvory vypracoval kvalifikaci všech známých zvířat, osob a duchů. Tato klasifikace slouží k získání rychlé informace o předpokládané nebezpečnosti daného tvora a obsahuje následujících pět kategorií:

Klasifikace ministerstva kouzel 


 - prokazatelný zabiják kouzelníků / tvor neschopný ochočení a výcviku
 - nebezpečný / vyžaduje odborné znalosti / zkušený kouzelník si s ním poradí
 - kompetentní kouzelník by ho měl zvládnout
 - neškodný / lze ochočit
 - nudný

Vyber počáteční písmeno tvora: A - B - C- D- F- G- H - J - K - L- M- N- O - P- R- S- T - V- Y- Z 
Jmenovitý seznam všech kouzelných tvorů
AKROMANTULE (Acromantula)
Kvalifikace MK: 


Akromantule je nestvůrný osmioký pavouk, který je schopen lidské řeči. Pochází z Bornea, kde obývá oblasti neprostupně džungle. K jeho charakteristickým znakům patří husté černé chlupy, jež pokrývají celé jeho tělo, velké rozpětí nohou, které v některých případech dosahuje až patnácti stop, klepeta, která zřetelně a hlasitě cvakají, je-li akromantule vzrušená nebo rozzuřená,a jedovatý sekret. Akromantule je masožravá a dává přednost větší kořisti. Na zemi splétá pavučiny kopulovitého tvaru. Samičky jsou větší než samečci a jsou schopny naklást najednou až sto vajec; ta jsou měkká a bílá a dosahují velikosti plážových nafukovacích míčů. Mláďata se z vajec vyklubou po šesti až osmi týdnech. Vejce akromantule jsou odborem pro dohled nad kouzelnými tvory zařazena do kategorie A neobchodovatelného zboží, což znamená, že jejich dovoz či prodej se trestá přísnými pokutami.

Podle oficiálního názoru vyšlechtili tohoto tvora kouzelníci, pravděpodobně za účelem ochrany svých obydlí či skrytých pokladů, jak tomu s kouzelně vytvořenými obludami často bývá. Navzdory své téměř lidské inteligenci je akromantule nevycvičitelná a pro kouzelníky i mudly představuje velké nebezpečí.

Pověsti o tom, že byla založena kolonie akromantulí ve Skotsku zůstávají neověřené.

AUGURON (Augurey)
rovněž známý jako irský fénix
Klasifikace MK:

Domovem augurona je Británie a Irsko, přestože ho někdy lze najít i jinde v severní Evropě. Zelenočerný auguron je vyzáblý a truchlivě vyhlížející pták, který poněkud připomíná malého podvyživeného supa. Je nesmírně plachý, hnízdí v pichlavých a trnitých keřích, živí se velkými druhy hmyzu a vílami, létá pouze za hustého deště a jinak zůstává ukryt ve svém hnízdě ve tvaru slzy.

Auguron vydává charakteristické hluboké rozechvělé houkání, které se kdysi považovalo za předzvěst smrti. Kouzelníci se hnízdům auguronů vyhýbali ze strachu, aby nezaslechli to srceryvné volání, a předpokládá se, že nejeden kouzelník podlehl srdeční mrtvici, když míjel tr nitý keř a zaslechl nářek neviděného augurona. Později se však díky trpělivému průzkumu zjistilo, že auguron svým zpěvem pouze oznamuje příchod deště. Od té doby jsou auguroni v módě jako domácí prostředek předpovídání počasí, mnozí kouzelníci ovšem těžko snášejí jeho prakticky neřetržité kvílení během zimních měsíců. Jako brky na psaní jsou pera auguronů nepoužitelná, protože odpuzují inkoust.

BAZILIŠEK (Basilisk)
rovněž známy jako hadí král
Klasifikace MK:

Podle oficiálních zpráv vypěstoval prvníko baziliška Herpo Prohnilý, který byl řecký černokněžník a hadí jazyk, který po dlouhém experimentování zjistil, že vysedí-li ropucha slepičí vejce, vylíhne se z něj obrovský plaz obdařený neobyčejně nebezpečnými schopnostmi.

Bazilišek je zářivě zelený plaz, který dorůstá délky až padesáti stop. Samec má na hlavě šarlatový chochol. Má mimořádně jedovaté zuby, jeho nejnebezpečnější útočnou zbraní je však pohled. Každého, kdo pohlédne do jeho velkých žlutých očí, čeká okamžitá smrt.

Má- li bazilišek dostatek potravy (bazilišek je schopen pozřít jakéhokoli savce, ptáka i většinu hadů), může se dožít skutečně úctyhodného věku. Bazilišek Herpa Prohnilého žil údajně téměř devět set let.

Pěstování bazilišků bylo prohlášeno za nezákonné už ve středověku, přestože v praxi se snadno tají-přijde.li kontrola, stačí prostě slepičí vejce vytáhnout zpod ropuchy. Protože však bazilišky nedokáže ovládat nikdokromě hadích jazyků, jsou černokněžníkům stejně nebezpeční jako komukoli jinému a podle oficiálních záznamů nebyl v Británii bazilišek spatřen přinejmenším čtyři sta let(což podle nejnovějších záznamů není pravda).

BĚHNICE (Doxy)
někdy také známá jako "kousavá víla"
Klasifikace MK:

Běhnice se často omylem považuje za vílu, i když je zcela jiným živočišným druhem. Stejně jako víla má miniaturní lidskou podobu, tělo má však pokryté hustým černým ochlupením a taktéž má po jednou páru rukou i nohou navíc. Její křídla jsou silná, zakřivená a lesklá, takže se velice podobají křídlům brouka. Běhnice dávají přednost chladnému klimatu a nalézají se po celém území severní Evropy a Severní Ameriky. Kladou až pět set vajíček najednou a zahrabávají je do země. Mláďata se líhnou za dva až tři týdny.

Běhnice mají dvě řady ostrých jedových zubů. Při kousnutí by měl postižený co nejrychleji aplikovat příslušné sérum.

BLÁTOPLAZ (Dugbog)
Klasifikace MK:

Jeho domovem jsou bažiny v Evropě a v Severní i Jižní Americe.V nehybném stavu vypadá jako kus ztrouchnivělého dřeva, při bližším ohledání odhalí tlapky s plovacími blánami a velice ostré zuby. Neslyšně se plíží bažinatými mokřinami, živí se především malými savci a dokáže nepěkně poranit i kotníky kolemjdoucích lidí. Jeho nejoblíbenější pochoutka je ale mandragorový záhon.

BLIKAČ (Clabbert)
Klasifikace MK:

Tvor, který žije v korunách stromů, a vypadá jako kříženec opice a žáby. Původně pochází z jižních amerických států, následně však byl vyvezen do celého světa. Má hladkou holou kůži jejíž barva je mramorově zelenéná ataké má plovací blány na všech končetinách, jeho paže i nohy jsou silné a dlouhé, což umožňuje skákání ve větvích. Na hlavě má krátké rohy a široká ústa v neustálém úšklebku, ovšem tato ústa jsou plná zubů ostrých jako břitva.Jeho hlavní potravou jsou ještěrky a ptáci.

Nejvýraznějším charakteristickým znakem blikače je ale velká bradavice uprostřed čela, která zrudne a bliká cítí-li tvor nebezpečí.Američtí kouzelníci je kdysi hromadně chovali, aby je upozornili před příchodem mudlů.Ministersvo to, ale pod přísnými pokutami zakázalo, takže dnes už se blikači hromadně nechovou, a proto svým sousedům už nemusí vysvětlovat z jakého důvodu mají vánoční osvětlení na stromech zapnuto ještě v červnu.

BODLOŠ (Knarl)
Klasifikace MK:

Bodloš se vyskytuje v Severní Evropě a Americe.Bodloše si mudlové obvykle pletou s ježkem - jsou opravdu skoro k nerozeznání, až na jejich reakce při nabídnutí potravy.Totiž pokud dáte ježkovi něco tak to sní a pochutná si na tom, kdežto když dáte něco k snědku bodlošovi, tak si myslí, že ho chcete vlákat do pasti a zpustoší vám vaši pěstěnou zahrádku.

BUBLINATKA (Plimpy)
Klasifikace MK:

Bublinatka je kulovitá kropenatá ryba, pro kterou jsou charakteristické dvě dlouhé nohy zakončené prsty s plovacími blánami. Obývá hluboká jezera a jako potravu přímo miluje vodní šneky. Není nijak nebezpečná, přestože s oblibou oždibuje nohy a oblečení plavců.Jezerní lidé ji považují za nepříjemného parazita a zbavují se jí svázání gumových nohou k sobě, pak ji pustí a proud ji bude unášet prač, dokud se nerozváže (což trvá i hodiny).

ČERNOVŘES (Horklump)
Klasifikace MK:

Pochází ze Skandinávie, ale dnes se rozšířil v celé severní Evropě. Podobá se masité narůžovělé houbě, pokryté řídkými a pevnými černými štětinami. Rychle se rozmnožuje a během několika dnů může úplně zamořit průměrně velkou zahradu. Místo kořínků zapouští do země chapadélka hledající dešťovky.Dešťovky jsou nejčastější potravou tohoto tvora.Černovřes je oblíbenou pochoutkou trpaslíků.

ČMELOTRYSK (Glumbumble)
Klasifikace MK:

Je to létající hmyz v Severní Evropě.Má hebké šedé chlupy.Produkuje sladkou šťávu, která ma melancholické účinky, tato šťáva se užívá jako lék proti hysterii vyvolané hořečníkem.Také jsou známé případy, kdy tento hmyz zamořil včelí úly a zdevastoval med.Tento hmyz hnízí v tmavých a opuštěných koutech.Čmelotryskové se živí kopřivami.

DLAŽDIČOUN (Jarvey)
Klasifikace MK:

Dlaždičoun se vyskytuje v Británii, Irsku a Severní Americe.Podobá se přerostlé fretce, od fretky se liší jen tím, že umí mluvit.Skutečný však přesahuje dlaždičounovy duševní schopnosti.Rozhovor se omezuje krátké velice často vulgární fráze, zato ty chrlí v téměř nepřetržitém proudu. Dlaždičouni žijí většinou pod zemí, kde pronásledují trpaslíky, přestože nepohrdnou ani krtky, krysami nebo hraboši.

DRAK (Dragon)
Klasifikace MK:

Draci patří k nejproslulejším, ale také nejobtížněji skrývatelným fantastickým zvířatům. Samice jsou obvykle větší a agresivnější, ale i k drakovi by se měl přibližovat jen vyškolený a obratný kouzelník.Dračí kůže,krev,srdce,játra a rohy jsou vesměs obdařeny silnými kouzelnými vlastnostmi, dračí vejce patří mezi neobchodovatelné zboží - dovoz, či prodej se trestá přísnými pokutami.
Existuje 10 základních plemen draků:

čínský ohniváč

hebridský černý

maďarský trnoocasý

norský ostrohřbetý

novozélandský opálooký

obyčejný velšský zelený

peruánský zmijozubý

rumunský dlouhorohý

švédský krátkonosý

ukrajinský železnobřichý


DRSNOCHVOST (Nogtail)
Klasifikace MK:

Drsnochvosti jsou démoni žijící ve venkovských oblastech Evropy, Ruska a Ameriky. Podobají se zakrslým selatům s dlouhýma nohama, ježatým pahýlovitým ocasem a úzkýma černýma očima.Drsnochvosti mají ve zvyku se vmísit do prasečího chlívku a čím déle zůstane neodhalen, tím déle statek stíhají různé pohromy. Drsnochvost je neobyčejně rychlý a proto je těžké ho chytit.Je-li však zahnán za hranice statku čistě bílým psem-už se nikdy nevrátí.

DUHOVEC (Streeler)
Klasifikace MK:

Je to gigantický plž, který každou hodinu mění barvu a zanechává za sebou slizkterý je tak jedovatý, že všechna vegetace přes jakou přeleze seschne a shoří.Původně se Duhovec vyskytoval jen v Africe, dens je však pěstován v Evropě, Asii i na obou Amerických kontinentech.Jako domácí zvíře ho chovají lidé, kterým se líbí jeho měnění barev, a jeho jed je jednou z mála známých látek, jak usmrtit černovřesyTento jed je jednou z mála známých látek, které dokáží usmrtit černovřesy.

ĎASOVEC (Grindylow)
Klasifikace MK:

Ďasovec je světlezelený rohatý vodní démon jezer Irska a Británie. Agresivně se chová ke kouzelníkům i mudlům, občas si jej jezerní lidé dokáží ochočit. Živí se drobnými rybami, chová se agtresivně vůči kouzelníkům i mudlům, ale jsou známy případy, kdy se ho jezerním lidem podařilo ochočit.Má dlouhé prsty, které dokáží vyvinout mocný stisk, ale tyto jeho prsty snadno se zlomí.

FÉNIX (Phoenix)
Klasifikace MK:

Toto hodnocení získal jen proto, že málokterým kouzelníkům se ho podařilo ochočit. Je to majestátní, jasně rudý pták velikosti labutě s dlouhým zlatým ocasem, zobákem a spáry. Hnízdí na vrcholcích hor v Egyptě Indiii a v Číně. Dožívá se obrovského věku díky regeneraci spálením a povstáním ze svého popela jako mládě.Je to mírumilovný tvor, živí se bylinami.Umí také kdykoliv zmizet a znovu se objevit. Jeho zpěv zvyšuje odvahu čistého srdce a zlé plní strachem. Slzy Fénixe mají mocné léčivé účinky.

GHÚL (Ghoul)
Klasifikace MK:

Je sice ošklivý, ale není nijak zvlášť nebezpečný. Podobá se poněkud slizkému kolozubému obrovi a sídlí na půdách či stodolách patřících kouzelníkům, kde se živí můrami a pavouky. Hlasitě skučí, občas hází kolem sebe předměty, ale pokud na něj osobně narazíte, nejůře tak výhružně vrčí.

GRYF (Griffin)
Klasifikace MK:

Pochází původně z Řecka a je to tvor s předníma nohama a hlavou gigantického orla, avšak s tělem a zadníma nohama lva.Je stejně jako sfinga často využíván ke střežení pokladů.gryfové jsou obvykle divocí a vzteklí,jsou však známy případy několika málo obratných kouzelníků, kteří se dokázali s některým gryfem spřátelit.Gryfové se živí syrovým masem.

HAFOŇ (Crup)
Klasifikace MK:

Hafoňové pocházejí z jihovýchodní Anglie.Až na rozeklaný ocas se podobají foxteriérovi.Hafoň je téměř určitě kouzelnicky vyšlechtěný pes, protože je vášnivě loajální vůči kouzelníkům, zatímco na mudly reaguje divoce a vztekle.Je vynikajícím likvidátorem všeho nepotřebného a sežere cokoli od trpaslíků až po staré pneumatiky.Povolení k chovu hafoně lze získat od odboru na dohled nad kouzelnými tvory po absolvování jednoduchého testu, jímž kouzelnický žadatel prokáže, že je schopen hafoně ovládat i v oblastech obydlených mudly.Majitelé hafoňů jsou ze zákona povinni jim ve věku šesti až osmi týdnů kupírovat ocas bezbolestným utínacím kouzlem, aby si ho mudlové nevšimli.

HASTRMANEC (Kelpy)
Klasifikace MK:

Britský a irský vodní démon, který na sebe dokáže brát různou podobu, i když nejčastěji se objevuje jako kůň s orobincem místo hřívy.Když nic netušící oběť zláká k tomu, aby na něj nasedla potopí se přímo ke dnu své řeky nebo jezera, jezdce pozře a jeho vnitřnosti nechá vyplout na hladinu.Správnou metodou jak hastrmance přemoci je pomocí umisťovacího kouzla mu přes hlavu přehodit uzdu, která ho změní v neškodné zvíře.

HIPOGRYF (Hippogriff)
Klasifikace MK:

Hipogryf pochází z evropy, přestože dnes ho lze najít po celém světě.Má hlavu obrovského orla a koňské tělo.Hipogryfa je možno ochočit, měli by se o to však pokoušet pouze školení odborníci.Každý, kdo se k hipogryfovi přibližuje, by mu měl upřeně hledět do očí.Úklona znamená projev dobrého úmyslu.Jestliže hipogryf pozdrav opětuje, je bezpečné k němu přistoupit blíž.

Hipogryf vyhrabává ze země hmyz, je však také schopen pozřít ptáky a jiné drobné savce.Březí hipogryfové si na zemi budují hnízda, do nichž snášejí po jednom velkém a křehkém vejci, z něhož se během 24hodin vylíhne mládě.Mládě hipogryfa by nejpozději do jednoho týdne mělo být schopno létat, několik měsíců však trvá, než dokáže rodiče doprovázet na delších cetách.

HIPOKAMUS (Hippocampus)
Klasifikace MK:

Hipokamus, jehož pravlastí je Řecko, má hlavu i přední část těla koňskou a naopak zadní část a ocas připomínající gigantickou rybu.Přestože se tento živočišný druh obvykle nalézá pouze ve Středozemním moři, roku 1949 vodní lid nedaleko skotska chytil a následně si ochočil překrásný exemplář modrého grošáka.Hipokamus klade velká poloprůhledná vejce, jejichž skořápkou je vidět pulce.

HRABÁK (Niffler)
Klasifikace MK:

Hrabák je britské zvířátko.Toto chundelaté černé stvoření s protáhlým čumákem si vyhrabává chodbičky v zemi a má zálibu ve všem, co se třyptí.Skřeti často hrabáky chovají a nechávají je hrabat hluboko do země a hledat poklady.Hrabák je sice mírumilovný a dokonce přítulný tvor, může však působit škody na majetku a za žádných okolností by se neměl chovat v domě.Hrabáci žijí v doupatech až dvacet stop (cca 5,5m) pod zemí a v jednom vrhu mívají šest až osm mláďat.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Miláček

(Lenka, 29. 10. 2007 14:51)

Harry líbíš se mi a nesnáším Malfoje.

Mám tě moc ráda